Pedagog, Psychoterapeuta

Kontakt telefoniczny przez numer ogólny ośrodka

call(48) 880 231 846

mail_outlineswierczek.a@przestrzen-katowice.pl

Umów wizytę

Andrzej Świerczek

Jestem pedagogiem oraz psychoterapeutą w trakcie szkolenia w akredytowanej przez EAGT Szkole Psychoterapii Gestalt w Warszawie.

Mentalnie i z wykształcenia jestem pedagogiem. Obszary wychowania, trudności wychowawczych, budowania relacji dzieckiem, są mi bardzo bliskie. Ukończyłem pedagogikę resocjalizacyjną na Uniwersytecie Śląskim. Swoje zainteresowania pedagogiczne poszerzałem przez kolejne lata. Posiadam stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Od 20 lat prowadzę pracę diagnostyczną, wychowawczą, resocjalizacyjną i profilaktyczną. Szczególnie bliska jest mi diagnoza zaburzeń w zachowaniu u dzieci. Ukończyłem liczne szkolenia specjalistyczne zorientowana na pracę z ludźmi w sytuacjach kryzysowych i mierzących się z trudnościami. Uczestniczę w konferencjach naukowych, stale poszerzam swoją wiedzę. Bliskie mi są interwencja kryzysowa, psychoterapia, pedagogika opiekuńczo- wychowawcza, pedagogika specjalna i resocjalizacyjna. Jestem nauczycielem akademickim. W mojej pracy koncentruję się na budowaniu relacji w rodzinie i tworzeniu sojuszu z dzieckiem w oparciu o właściwą komunikację. Komunikację z samym sobą z partnerem/partnerką i z dzieckiem. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuję się pracą z osobami w kryzysach.

Prywatnie mam dwoje nastoletnich dzieci i problemy różnych okresów rozwojowych są mi bardzo bliskie. Moją esencją życiową jest praca z rodzicami. Poszerzanie ich świadomości, edukacja pedagogiczna, wsparcie. Jako rodzice popełniamy niezliczoną ilość błędów. Większość z nich nie ma znaczenia. Niektóre są jednak bardzo destrukcyjne dla naszych dzieci. Bardzo często są to błędy naszych rodziców, które my nieświadomie powielamy.

Pomagam spojrzeć na siebie i na własne dziecko z innej perspektywy. Cechuje mnie wyrozumiałość i cierpliwość. Jestem zwolennikiem teorii systemowej, gdzie każdy członek rodziny jest równie ważny. Jestem zwolennikiem i propagatorem roli mężczyzny w wychowaniu. Wiem jak ważna jest to rola. Wiem też jak trudno jej sprostać. Lubię pracować z rodzinami, z rodzicami. Na konsultacjach oczekuję obecności obojga rodziców.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

 • zrealizowałem 200 godzin psychoterapii indywidualnej
 • zrealizowałem 50 godzin terapii grupowej
 • regularnie superwizuję swoją pracę
 • zrealizowałem kilkadziesiąt szkoleń specjalistycznych zorientowanych na pracę z ludźmi
 • od 17 lat pracuję z ludźmi w kryzysach
 • przez 3 lata prowadziłem warsztaty dla rodziców, zorientowane na poprawę komunikacji z dziećmi
 • doświadczyłem diagnozy i pracy z dziećmi z depresją dziecięcą, nadpobudliwych i zahamowanych psychoruchowo, z zaburzeniami IS i z zaburzeniami słuchu centralnego
 • mam dwoje nastoletnich dzieci, które stale mnie inspirują do rozwoju
 • jako rodzic doświadczyłem wielu porażek i wiem jak to jest
 • Obszary pracy: Trudności w komunikacji z dzieckiem. Bezsilność wobec dziecka. Niewydolność wychowawcza. Uzależnienia behawioralne – komputer, Internet, telefon itp. Napady agresji i lęku. Zachowania buntownicze. Bezsilność, niepokój, lęk.

  OBSZAR MOJEJ PRACY

  Oferuję konsultacje psychoterapeutyczne i konsultacje psychologiczne dla dzieci, młodzieży oraz rodziców i dorosłych, którzy doświadczają trudności z powodu m.in.:

  • Trudności w komunikacji z dzieckiem.
  • Bezsilności wobec dziecka.
  • Niewydolności wychowawczej.
  • Uzależnień behawioralnych – komputer, Internet, telefon itp.
  • Napadów agresji i lęku.
  • Zachowań buntowniczych.
  • Bezsilności, niepokoju, lęku.

  W ośrodku prowadzę:

  Konsultacja psychologiczna/pedagogiczna dla dzieci i rodziców

  Zapraszamy na konsultacje rodzicielskie z psychologiem/pedagogiem służące wsparciu rodziców oraz dziecka.

  Szczegóły

  Konsultacja psychoterapeutyczna

  Pierwszy kontakt pacjenta i terapeuty ma miejsce podczas konsultacji. W trakcie rozmowy zbierany jest podstawowy wywiad oraz powody zgłoszenia się do specjalisty.

  Szczegóły

  Psychoterapia indywidualna

  Proces terapeutyczny poprzedzony jest konsultacjami, na których omawiany jest cel terapii. Terapia indywidualna to cykliczne spotkania różniące się od pomocy psychologicznej głębokością oraz długością pracy.

  Szczegóły

  Psychoterapia młodzieży

  Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia mogą skorzystać z psychoterapii, zgłaszając się wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym. Podczas pierwszych spotkań ważne jest aby poznać problem, z którym osoba się zgłasza.

  Szczegóły

  © Przestrzeń | created by YT